Безвідхідний тренд: що перероблення сміття може принести українській економіці

Дмитро Ануфрієв, генеральний директор компанії Recycling Solutions, розповів, яким видам відходів виробництва можна дати друге життя й що перероблення цих відходів принесе вітчизняній економіці.

За останні роки сталий розвиток бізнесу з впливового тренду перетворився на базисну концепцію, якої дотримуються найпрогресивніші компанії. У цій парадигмі й промислові відходи можуть стати цінною сировиною, приносячи користь.

Доступність корисних копалин в Україні в поєднанні з лінійною економікою призвела до нагромадження в країні величезної кількості промислових відходів. За даними Держстату, 2018 року в Україні утворилося 352 млн тонн відходів, з яких 97% — відходи промисловості й лише 3% — побутові. Утилізують тільки третину з них. Сьогодні на різних полігонах обсяг нагромаджених відходів сягає 13—14 млрд тонн. Це величезний за своїми масштабами ресурсний запас.

Гроші, що лежать на землі

Відходи — це не що інше, як ресурси, які перебувають там, де їх неможливо переробити. За певних умов їх можна повернути у виробничий цикл. Якщо цього не зробити, економіка й далі дотримуватиметься лінійного принципу «взяти — виробити — використати — викинути», що призведе до погіршення екології, а в довгостроковій перспективі пришвидшить зростання цін на первинні ресурси. Це знизить доступність сировини, а отже, сповільнить темпи глобального економічного розвитку. Екологічні ж наслідки помітні тепер і посилюватимуться вже в короткостроковій перспективі.

У країнах з розвиненою економікою давно зрозуміли, що переробляти відходи вкрай потрібно. За оцінками експертів, 2018 року глобальний ринок перероблення залишків виробництва становив 1,3 трлн доларів США. Очікують, що до 2025 року він сягне 2,5 трлн доларів США, зростаючи щорічно більш ніж на 10%. Майже 36% українських промислових незутилізованих відходів можна переробляти або повторно використовувати. Найперспективнішими сегментами є відходи гірничодобувної галузі, різних промислових виробництв, сільського господарства й енергетики.

Компетенції плюс можливості

В Україні розвиток циклічної економіки стримують кілька чинників, головні з яких — відсутність належного законодавства й підтримки інвесторів, готових вкладати кошти в проєкти перероблення відходів. Ось чому вітчизняні компанії, що комплексно переробляють промислові відходи, можна перерахувати на пальцях.

Компанія Recycling Solutions, яка почала свою діяльність 2012 року з пілотного проєкту вивчення можливостей повторного використання мікросфери (побічного продукту спалювання вугілля на ТЕС) у нафтогазовій і хімічній галузях, а також у виробництві вогнетривів, сьогодні допомагає заробляти на відходах більш як 20 підприємствам. Щорічно компанія переробляє понад 2,2 млн тонн відходів української промисловості й реалізує їх у 22 країнах.

Потенціал перероблення

Компанія вивчала перспективні напрями й за вісім років роботи інвестувала понад 15 млн доларів США у створення переробних підприємств для відходів теплоенергетичної, металургійної та коксохімічної галузей.

Протягом багатьох років кристалічний сульфат амонію (побічний продукт роботи українських коксохімічних заводів, який може слугувати сировиною для ефективних мінеральних добрив) експортували для перероблення до Туреччини, Болгарії або Сербії, після чого вже як готове добриво частково імпортували назад до України, щоб задовольнити попит фермерів. Recycling Solutions побудувала завод у Кривому Розі для перероблення цього побічного продукту на готовий до вживання гранульований сульфат амонію. Завод не лише підтримує принципи циклічної економіки, забезпечуючи перероблення побічних продуктів основного промислового процесу коксохімів, але й скорочує ресурси, що витрачають на їхнє переміщення по всьому світу.

Аграрний сектор також відкриває цікаві можливості. Цього року ми долучилися до унікального проєкту — будівництва заводу з виробництва високопротеїнових кормових домішок і тваринних жирів, розміщеного у Львівській області. Це буде перший незалежний оператор в Україні, який перероблятиме сировину від зовнішніх постачальників і вироблятиме високопротеїнові кормові домішки й тваринні жири для сільськогосподарських і домашніх тварин.

Інші цікаві можливості дають біомаса й біогаз. Згідно з енергетичною стратегією України, до 2035 року біомаса повинна генерувати 11,5% виробленої електроенергії. Зараз частка біомаси становить 1,78%, що свідчить про величезну прогалину, якою можуть скористатися компанії, зацікавлені у сталому розвитку.

Нові можливості

Відходи й побічні продукти промислового виробництва повинні ставати сировиною для інших індустрій. Це не тільки істотно зменшує техногенний тиск на довкілля, але й збільшує ефективність використання природних ресурсів. Бізнес ігнорує потребу переходу на циклічну економіку, і це призводить до втрати преференцій з боку інвесторів і зниження конкурентоспроможності.

Щоб скористатися можливостями перероблення відходів або побічних продуктів, потрібні кілька умов: розуміння перспектив ринку для кінцевого продукту, визначення надійних постачальників сировини (в ідеалі кількох, щоб надмірно не залежати від одного гравця) й наявність спільноти, що підтримує такі зусилля.

Після того як знайдете вказані вище компоненти, ви переходите до чистого експерименту. Багато компаній не готові розгортати масштабні ініціативи без польових випробувань, тому можна спробувати пілотні проєкти, пробні партії або виробництво за давальницькою схемою, це дає змогу виробляти невелику кількість продукту (від 100 до 2000 тонн), щоб перевірити його відповідність потрібним стандартам.

Також для узгодження зусиль (а фактично — для налагодження міцних зв’язків, від яких залежить переробна економіка) виникають системи розподілення прибутку або капіталу зі стрижневими постачальниками чи замовниками, учасники яких будуть зацікавлені в успіху одне одного.

Це нагадує IT-стартап, і не дивно, тому що переробна галузь також залежить від підприємницького духу. Як наслідок, компанії, які вже зараз перейдуть на циклічну економіку, будуть у виграші, тоді як тим, що відстають, доведеться швидко (а значить, з великими витратами) реорганізовуватися.

Джерело: delo.ua

Попередня новина Наступна новина