Вікторія із задоволенням гуляє по цьому парку, як і раніше, в студентські роки. Але тепер – в компанії маленького сина. Вчить його, як ставитися до навколишнього світу.
“Всі люди повинні, і дорослі, і маленькі, піклуватися про природу”, – говорить вона.
І це не просто слова. Вікторія працює на одному з підприємств групи компаній “Ковальська”.
Тут також дбають про навколишнє середовище. Виготовляють будівельні матеріали з використанням відходів від згорання вугілля. А це і утилізація промислових відходів, і – економія природних ресурсів.
“Ми виготовляємо бетони, сухі будівельні суміші, бетонні вироби, і ми використовуємо в складі цих всіх бетонних сумішей золу-винесення теплоелектростанцій”, – каже Вікторія Співак, начальник інноваційно-технологічного центру.
Перед тим, як застосовувати попелошлакові матеріали, які є побічним продуктом діяльності теплоелектростанцій, їх ретельно перевіряють. В Європі практику масового використання відходів виробництва напрацьовували роками. В Україні цей напрям поки майже не розвинений, а відходи тільки накопичуються.
“В Україні в рік утворюється близько 6,5 млн тонн золошлакових матеріалів. Для них є цілий ряд застосувань, які в розвинених країнах вже давно практикуються, і від 70 до 95 відсотків золошлакових матеріалів використовується в промисловості”, – каже Дмитро Ануфрієв, генеральний директор Recycling Solutions.
Далеко не всі виробництва ефективно використовують відходи. З шести з половиною мільйонів тонн золошлаків на переробку йде лише до 1 мільйона тонн.
“Ми тут знаходимося в відносному початку шляху, але тенденція у нас йде до зростання використання. Для українського ринку ДТЕК точно може служить прикладом, тому що робить саму розумну річ в даній ситуації. Бере в розвинених країнах приклади використання цих матеріалів, приносить рецептури на ринок”, – каже експерт.
Екологи кажуть: в будівельній галузі, в тому числі в будівництві доріг, майже 80 відсотків природних матеріалів можна замінити вторинними.
“Практично всі ресурси, які використовуються людством для виробництва різних товарів, в тому числі і в будівництві, – вони є вичерпаними. Ми – людство, вже використало більше, ніж одну планету Земля”, – каже Світлана Берзіна, президент Всеукраїнської громадської організації “Жива планета”.
Використання у виробничому процесі вторсировини має не тільки екологічний аспект. Тут і питання якості. Завдяки цим, тільки на перший погляд, відходам якість бетону поліпшується. Він стає пластичним і легко вкладається.