МЕНШЕ ВИКИДІВ І БІЛЬШЕ СВІТЛА: З ШАХТНОГО МЕТАНУ НА ШУ «ПЕРШОТРАВЕНСЬКЕ» ВИРОБЛЯЮТЬ ЕЛЕКТРИКУ

26 Сiчня 2021

Новини

На шахті «Степова» ДТЕК ШУ «Першотравенське» впровадили «пілот» з утилізації метану. Тепер небезпечний газ, який виділяється в гірських виробітках під час видобування вугілля, не тільки відкачують на поверхню, щоб гарантувати безпеку шахтарям, а й перетворюють на електрику й тепло на спеціальному когенераційному устаткованні. Утилізація вторинних промислових газів дає змогу зменшити викиди парникових газів і тим самим знизити навантаження на довкілля в регіоні. Проєкт зреалізовано спільно з компанією Recycling Solutions.

На сьогодні це один з небагатьох активних в Україні проєктів в альтернативній енергетиці з когенерування на основі промислових газів. Він забезпечує 1,56 МВт номінальної потужності електроенергії. Вироблену електро- й теплову енергію використовують для потреб шахти (обігріву та енергопостачання блока № 2 на «Степовій»).

«ДТЕК — відповідальна компанія, яка активно впроваджує технології, що допомагають зменшити негативний вплив промислового виробництва на екологічний стан регіонів, де працюють наші підприємства. Для нас проєкт з виробництва електро- й теплової енергії з промислових газів, таких як шахтний метан, замість вугілля, — це передусім зменшення викидів парникових газів і крок до декарбонізації. На шахті „Степова“ в процесі видобутку вугілля (близько 2 млн т щороку) виділяється багато газу метану. За допомогою дегазаційного устатковання ми відкачуємо його й раніше викидали в атмосферу. Однак тепер цей газ перетворюємо на електрику завдяки спалюванню і з мінімальним впливом на довкілля. Поступове зменшення використання вугілля й утворення відходів повністю відповідає цілям ESG-стратегії, яку компанія взяла до виконання 2019 року», — зазначив Михайло Барабаш, директор з видобутку вугілля «ДТЕК Енерго».

Проєкт зреалізувала компанія Recycling Solutions, що займається стратегічним керуванням відходами й побічними продуктами виробництва. Компанія відповідала за розроблення технічного вирішення, залучення фінансування, будівництво, запуск проєкту й займається його операційним керуванням. Інвестиції Recycling Solutions становили 2,6 млн USD.

«Ми розробляємо й впроваджуємо проєкти, що допомагають промисловим підприємствам знизити екологічне навантаження й ефективно використовувати вторинні промислові гази. Сьогодні в Україні потенціал цієї енергосировини недооцінений, попри успішне використання ресурсу у світових практиках. За даними експертів, в Україні переробляють тільки 1% шахтного метану», — наголосив Дмитро Ануфрієв, генеральний директор Recycling Solutions.

У планах ДТЕК і Recycling Solutions впровадити аналогічні проєкти ще на двох шахтах об’єднання «ДТЕК Павлоградвугілля». Це дасть змогу у найближчі два роки зменшити парникові викиди під час виробництва вугілля приблизно на 3%.

Розділ: Когенерація
Попередня новина Наступна новина